Herbár domácich byliniek z Rajeckej doliny

O bylinke

Celá rastlina príjemne vonia a má aromatickú, mierne horkastú a štipľavú chuť. Kvitne počas leta (jún až august). Vnútorne sa podáva pri poruchách trávenia spojených s plynatosťou a kolikami a na podporu trávenia. Pôsobí priaznivo na relaxáciu organizmu, pri nervových slabostiach spôsobených stresom a problémoch s dýchacími cestami.

Výskyt a pestovanie

Najčastejšie sa vyskytuje na suchých a slnečných lúkach a medziach. Dáva prednosť priepustným, piesčitým pôdam. Materina dúška sa dá u nás dobre pestovať, je mrazuvzdorná. Je vhodné ju pestovať na záveternom mieste s dostatkom slnka. Ideálne na miernom južnom svahu, ale dobre rastie aj v kvetináčoch na balkóne alebo za oknom. Dobre znáša sucho, a tak ju nie je potrebné často polievať.

Zber a spracovanie

Zber prebieha obvykle raz ročne, a to počas letných slnečných dní. Materinu dúšku sušíme buď prirodzeným alebo umelým teplom do 35 ° C. Správne usušená bylinka si zachováva svoju pôvodnú farbu kvetov aj listov. Usušenú ju chránime pred vlhkom a svetlom, balíme do papierových vriec. Doma je možné ju skladovať v sklenených či plastových dózach.

Materina dúška

Thymus serpyllum

O bylinke

Púpava nám už po stáročia prepožičiava svoje liečivé účinky. Vďaka nezameniteľnému vzhľadu ju spoľahlivo spoznajú aj bylinkári začiatočníci. Priaznivo pôsobí na trávenie, detoxikáciu organizmu a na znižovanie krvného tlaku.

Výskyt a pestovanie

Je nenáročná na pestovanie. Najlepšie rastie na bohatých humóznych pôdach na slnku či v polotieni. Aj keď znesie aj dlhšie sucho, rýchlejšie rastie na vlhších miestach.

Zber a spracovanie

Všetky časti rastliny sú využiteľné. Koreň (prípadne koreň spolu s listami) sa zbiera na jar pred kvetom (marec až máj), prípadne sa môže zbierať aj na jeseň. Po zbere sa musí dôkladne umyť. Silnejšie korene sa najskôr rozrežú a následne sa sušia v prúdiacom vzduchu pri cca 50 °C. Správne vysušený koreň je krehký a pri tlaku sa rozpadá. Čerstvé mladé listy, ktoré ešte nie sú také horké, sa používajú do jarných šalátov. Kvety sa varia s cukrom a citrónom na takzvaný púpavový med.

Púpava lekárska

Taraxacum officinale

O bylinke

Staré české príslovie hovorí: „Před heřmánkem smekni a před bezem klekni“. A nie nadarmo. Odvar zo sušených kvetov je močopudný, rozpúšťa hlieny, podporuje potenie, znižuje horúčku a zmierňuje kašeľ.

Výskyt a pestovanie

Nevyžaduje špecifické podmienky, rastie aj na chudobných, kamenistých pôdach. Dáva prednosť mierne vlhkým, ale slnečným alebo aspoň polotienistým miestam. Baza sa pestuje ľahko, je to bezúdržbová drevina, ktorá dobre znáša jesenný rez a dá sa dobre tvarovať.

Zber a spracovanie

Využívajú sa hlavne kvetenstvá a plody. Kvetenstvo sa celé odstrihuje a suší sa čo najrýchlejšie po zbere, najlepšie v dobre vetranej miestnosti. Pri sušení nemôže byť kvet vystavený priamemu slnku a nesmie sa ani stláčať. Ak použijeme teplo umelé, nemôže teplota presiahnuť 40 °C. Správne usušené bazové kvety majú svetložltú farbu. Nepríjemný pach čerstvých kvetov mizne a bazový kvet dostáva svoju typickú príjemnú vôňu. Hnedé či zatuchnuté kvety sa odstraňujú.

Baza čierna

Sambucus nigra

O bylinke

Mäta pieporná je silno aromatická rastlina povzbudzujúca tvorbu a vylučovanie žlče, zvyšuje chuť do jedla, zmierňuje nafukovanie a uvoľňuje kŕče. Využíva sa pri žlčníkových chorobách a u žien pri problémovej menštruácii.

Výskyt a pestovanie

Pestuje sa v záhradkách aj na poliach, takisto ako balkónová bylinka. Dáva prednosť humóznym pôdam s dostatkom vlhkosti. Horšie znáša veterné lokality a dlhšie sucho. Značne vyčerpáva pôdu, preto vydrží na jednom mieste maximálne 2 až 3 roky. V prípade domáceho pestovania je nutné ju každý rok presadiť.

Zber a spracovanie

Vňať mäty sa zbiera tesne pred kvetom alebo najneskôr na začiatku kvetu. Väčšinou sa zbiera žacím strojom celá vňať. Tá sa suší v tieni alebo umelým teplom pri 25 – 35 °C, a to vo vrstvách max. 10 cm pri dostatočnom vetraní. V prípade zberu listov (listový materiál je kvalitnejší a drahší) sa listy strhnú zo stonky ešte pred sušením a sušia sa pri podobných teplotách ako vňať, iba vrstva materiálu je max. 5 cm. Zásadnou chybou pri zbere mäty je zber mladých, nevyzretých, svetlozelených listov. Tie môžu pri užívaní spôsobovať nevoľnosti a pálenie záhy.

Mäta pieporná

Mentha piperita

O bylinke

Už jej druhové meno „lekárska“ nám napovedá, že priaznivé účinky tejto tajuplnej bylinky si zaslúžia pozornosť. Je známa vďaka svojim protizápalovým a antibakteriálnym účinkom. Obmedzuje potenie a pomáha pri žalúdočných aj črevných ťažkostiach a nafukovaní.

Výskyt a pestovanie

Rastie na priepustných vápenitých pôdach, dáva prednosť slnečným miestam chráneným pred vetrom. Pestuje sa v záhonoch aj v nádobách ako balkónová rastlina. Je chúlostivá na dlhodobé mokro, ktoré spôsobuje hnilobu jej listov a koreňov. Počas zimy sa odporúča porast prikrývať a chrániť ho pred mrazivým vetrom, ale aj tak často zmrzne. Lepšie je šalviu presunúť do chladnej, ale nepremŕzajúcej miestnosti.

Zber a spracovanie

Listy (alebo aj celá vňať) sa zbierajú v máji až júni, najlepšie pred rozkvetom. V malom sušíme na tienistom a dobre vetrateľnom mieste v slabej vrstve do 5 cm. Pri zbere vo veľkom je vhodné šalviu sušiť v sušiarni pri max. teplote 30 °C. Pri sušení sa môže obracať. Správne usušená bylinka si musí zachovať svoju svetlozelenú farbu. POZOR: Šalvia obsahuje malé množstvo jedovatého thujonu, ten sa ale zle rozpúšťa vo vode, takže už 6 šálok šalviového čaju denne je považovaných za nebezpečnú dávku. Nie je vhodná ani pre tehotné a dojčiace ženy.

Šalvia lekárska

Salvia officinalis

O bylinke

Plody šípky majú vysokú hodnotu vitamínu C a A. Obsahujú aj vitamíny K, B1, B2 a B3. Z dužiny plodov sa dá uvariť šípkový čaj. Z celých plodov zase víno, šípkový džem alebo sirup. Šípky sú najlepší prírodný liek proti parodontóze a ochoreniam ďasien.

Výskyt a pestovanie

Ruža šípová je dlhoveký ker s typickými hákovými ostňami. Nepestuje sa, šípky sa zbierajú z divoko rastúcich kríkov. Nevyžadujú špecifické podmienky, rastú prakticky na všetkých pôdach okrem zasolených. Dávajú prednosť slnečným lokalitám, na tienistých miestach slabo kvitnú a málo plodia.

Zber a spracovanie

Šípky na výrobu bylinných čajov sa zbierajú v septembri až októbri, teda v období, kedy sú ešte oranžovočervené, najneskôr však pred prvými mrazmi. Premrznuté šípky sú vhodné iba na kuchynské spracovanie (džemy, omáčky apod.). Šípky sa sušia buď vcelku, častejšie sa však pozdĺžne rozrežú a chlpaté nažky sa vyškrabnú a spracovávajú sa samostatne. Dobre usušené plody majú červenú farbu a pri stlačení praskajú.

Ruža šípová

Rosa canina